Wywłaszczenie – wstęp

GDDKiA regularnie informuje o nowych odcinkach dróg oddanych do użytku. Aktualnie w realizacji jest niemal 1004 km dróg, z czego prawie 117 km ma zostać udostępnione kierowcom w 2020 r.* Jednak każda z inwestycji drogowych wymaga wywłaszczenia wielu nieruchomości zlokalizowanych w miejscu jej realizacji. Ustawa z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tzw. Specustawa drogowa) znacznie ułatwiła zarówno realizację budowy nowych dróg, jak również przeprowadzenie postępowań wywłaszczeniowych.

Warto jednak pamiętać, że każde z tych wywłaszczeń jest trudnym doświadczeniem dla dotychczasowych właścicieli wywłaszczanych nieruchomości. W wielu przypadkach otrzymana decyzja ZRID, która jest podstawą wywłaszczenia, jest równoznaczna z utratą przez wywłaszczonych dorobku całego życia. Przyspieszone procedury wywłaszczenia i realizacji inwestycji drogowych nie ułatwiają odnalezienia się w nowej, jakże trudnej sytuacji. Osoby pozbawione dotychczasowego lokum nie wiedzą, co mają ze sobą zrobić. Bardzo często wywłaszczeni nie są świadomi praw, jakie im przysługują. Zagubieni nie wiedzą w jaki sposób mogą sprzeciwić się krzywdzącym wycenom ich nieruchomości i nierzadko godzą się na wypłatę zaniżonego odszkodowania. Najczęściej nie mogą liczyć na wsparcie osób zorientowanych w prawie wywłaszczeniowym, a w walce o własne prawa są pozostawieni sami sobie.

Nie musi tak być. Nie muszą Państwo pozostawać biernymi w relacji z inwestorami i organami wykorzystującymi niewiedzę wywłaszczonych. Możliwa jest skuteczna walka z operatami sporządzonymi w nierzetelny sposób. Możliwe jest zapobieganie zaniżeniu odszkodowania na skutek błędów rzeczoznawców majątkowych oraz towarzyszącej temu bezczynności organów.

Oddajemy w Państwa ręce kompendium wiedzy na temat praw i obowiązków osób wywłaszczanych na mocy decyzji ZRID. W naszej publikacji znajdziecie Państwo odpowiedzi na najważniejsze pytania. Wskazujemy te kwestie, o których wywłaszczeni nie są często informowani przez organ prowadzący postępowanie. Wyjaśniamy, jak sprzeciwić się krzywdzącym wycenom i zaniżonym odszkodowaniom. Podpowiadamy w jaki sposób można zwiększyć wysokość należnego odszkodowania. Wszystko po to, aby zachęcić Państwa do walki o swoje prawa. Wywłaszczenie to trudne doświadczenie. Jednak otrzymanie odszkodowania adekwatnego do wysokości poniesionych strat to dobry wstęp do nowego rozdziału w życiu…

* Dane GDDKiA – https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/36283/Kolejny-rok-kolejne-wyzwania-i-cele-do-zrealizowania-Plany-GDDKiA-na-2020-rok